Värmlands Folkblad
Värmlands Folkblad
torsdag 18 mars, vecka 11 • Namnsdag: Edvard, Edmund

Tioåringen kalasklar

Föregående Nästa

Kultur
Alma Löv fyller tio år. Museichefen Marc Broos vet att det har gått bra för projektet. Något som han ser som en ännu större utmaning än om det inte hade gjort det. Det går inte att luta sig tillbaka, rida på framgången. Utveckling är fullständigt nödvändig.
Jubileet går inte obemärkt förbi. Säsongens utställning har fått det lämpliga namnet Present och är den största hittills.

  • 2008-06-05 13:03
  • MARIA SVÄRDSÉN
Skriv ut sidan Tipsa en kompis

Marc Broos beskriver utställningen som ett presentbord fyllt av samtidens konstnärliga uttryck. Ordet har också flera passande betydelser. I engelskan står det bland annat för gåva, överlämna, skänka och presentera. Men betyder också nuvarande och närvarande.
Ett 30-tal svenska och internationella konstnärer medverkar. Till skillnad mot de tidigare nio åren på Alma Löv har han bara bjudit in hälften av konstnärerna. Dem har han samlat i Paleis Oranjestraat, ladan som han och Karin köpte och började inreda för ett par år sedan och som till i fjol hade blivit konsthall och palats. För den som benämnts som Kung i eget konstrike måste naturligtvis ha ett eget palats.
Nu väntar han bara på att få undersåtar också. Något som redan skulle ha kommit väl till pass. För liksom det är fler konstnärer som medverkar än någonsin tidigare har det heller aldrig varit så många som bott hos paret Broos för att arbeta med sina platsspecifika verk.
Hjälp har han dock i år. Konstnären och professorn Jörgen Svensson och hans fru Anna Persson medverkar i projektet som kuratorer, det vill säga utställningsansvariga. De har ansvarat för konsten som visas i de 16 paviljongerna, och deras målsättning har varit att fylla dem med intressant, överraskande konst av konstnärer som vågar utmana sig själva.
Konstnärerna i Marc Broos del av utställningen han han fått kontakt med på olika sätt. Några har tagit kontakt med honom. Som de unga nyutexaminerade från Göteborg som han inte kände till men bjöd in, och som gav honom en positiv överraskning. En viktig del i deras verk är ett ett större antal pilatesbollar.
– Rummet lyser rött och luktar plast, beskriver Marc Broos.
En av dem han berett stort utrymme för i palatset är Stockholmskonstnären Karolina Holmlund. Hon ställer ut ett stort antal verk som ingår i det hon kallat ”det viljelösa projektet”: hon har bett tolv personer ge henne varsin måleriuppgift.
För första gången medverkar också en lokal konstnär. AK Westin med rötter i Sunne, som visar ett verk om hjältar som besökarna kan delta i.
Alma Löv öppnades 1998, som ett alternativ till Kulturhuvudstadsårets Stockholmsfixering. Och projektet överlevde. Kanske just för att det inte ligger i storstaden.
Marc Broos och Jörgen Svensson tror att landsbygden är den rätta platsen för experimentell, svårare och kanske till och med svårsmält konst. Då är besöket en utflykt och det finns tid att uppleva och reflektera.
Film och ljud är ett långt ifrån ovanligt uttryck på Alma Löv. Ändå konstaterar Marc Broos att det aldrig förr varit så mycket film. En betydande del av hans arbete den senaste tiden har varit att installera elektronik.
En av hans absoluta favoriter på utställningen, med vernissage på lördag, är Sonja Nilssons installation i containern. Hon arbetar med rörliga bilder, ljud och ljus i ett verk som hon har kallat ”När lammen tystnar”.
Till den här säsongen finns också ett nytt permanent verk på Alma Löv. Konstnären Anders Boqvist har donerat den sju meter höga skulpturen Exxon, som tidigare stod utanför det nu nedlagda Skulpturens hus i Stockholm.


FAKTA – Medverkande konstnärer:
Amanda Herman, Mikael Johansson, Malin Bogholt, Leif Elggren, Leif Skoog, Johan Suneson, Marc Boswell, Sonja Nilsson, Katti Lundh, Staffan Mossenmark, Anna Persson, Sylvia Kochanska, Carin Ellberg (bilden ovan), Erik Pauser, Lina Selander, Lisa Jeannin, Anders Boqvist, Matthias van Arkel, Alex van de Belt, Karolina Holmlund, Anders Widfoff, AK Westin, Po Hagström, Björn Perborg, Jan Cardell, Barbara Ekström, Peter Trukenbrod, Peter Eskilsson, Karl Bergström, Pia Fagerberg, Mattias Göthlin och Anna Plünning




FOTO: PETER BÄCKER
I atriumpaviljongen ställer Amanda Herman från USA ut textil och texter som bygger på ett utbyte med en iransk konstnär.

Dela/Spara/Bokmärk
Mest bloggade artiklar
Läser in resultat från Twingly Topplista, vänligen vänta.
Tipsa en vän!

Sweeney Todd ska ta hämnd

Kultur (I går 11:19) 
Sweeney Todd har kommit till Arvika för att ta hämnd.
– Det kommer att bli blodigt, hälsar regissören Karl Runqvist inför föreställningar av den klassiska musikalen på Ritz i Arvika.
Läs mer...

På väg mot för tidigt åldrande

Kultur (I går 11:18)  Men är det inte Björn Eduard som står därborta? Fast lite äldre än man brukar se honom och lite – stelare.
En och annan Karlstadsbo eller besökare lär ha studsat till vid mötet med honom, Ann Sigurdsson, Christer Nerfont eller någon annan rynkig sångare på gator och torg under måndagen.
Gerillamarknadsföring inför sommarens musikteater Evigt ung, förklarar Pernilla Eduard, Värmlandsoperans marknadsansvariga.
Läs mer...

Samuel Hellgren nådde inte prispallen

Kultur (I går 11:23)  Samuel Hellgren från Skattkärr fick nöja sig med själva nöjet att spela i finalen på tävlingen Öresundssolisten, som avgjordes i Köpenhamn i söndags.
Läs mer...

Aris Fioretos fick Sveriges Radios romanpris

Kultur (2010-03-16) 
En skröna om gästarbetaren Jannis resa från Makedonien till Skåne och om hans eviga hemlängtan vann Sveriges Radios romanpris. Aris Fioretos ”Den siste greken” handlar om 1900-talets stora er­farenhet, migrationen.
Läs mer...

Medryckande familjemusikal

Kultur (2010-03-15) 
ANNIE
• Av Charles Strouse, Thoms Meehan & Martin Charnin
• Med Värmlandsteatern
• I titelrollen Moa Alpsten
• Regi Suzanne Carling
• Koreografi Cecilia Tomasdotter
• Premiär på Scalateatern, Karlstad, i lördags
Läs mer...

Smockor och vintergator

Kultur (2010-03-13) 
”Dekorativ rynkning i rutmönster, vanligen använd som besparing över ett plaggs axelparti.” Så beskrivs smock i Nationalencyklopedin. För Karina Eskilsson är det helt enkelt ett sätt att göra tyg tredimensionellt, och leka med former och ljus.
Läs mer...

Dan Alatalo visar sig i gammal god form

Kultur (2010-03-13) 
Dan Alatalo visar sina träskulpturer på Galleri Vågen i en retrospektiv utställning. Allt från ett litet väggskåp i trä han gjorde som trettonåring till tunna balanserande figurer.
Läs mer...

Makarna Strandberg redo för comeback

Kultur (2010-03-13)  Sedan Gunilla och Johan Strandberg mötts på Kyrkeruds konstskola i Årjäng i mitten av 1980-talet ställde de ut en hel del på olika värmländska gallerier.
Läs mer...

Ännu mer Dalsland på Galleri Strand

Kultur (2010-03-13)  Dals Långed är ett bördigt samhälle vad gäller konst och konsthantverk. Det har Grums konstförening upptäckt, och än en gång hämtat en utställare därifrån. Marita Arvidsson heter hon som har vernissage i dag i Galleri Strand i Slottsbron.
Läs mer...

Med inspiration från kinesisk konst

Kultur (2010-03-12) 
Vilken värmländsk konstvän känner inte till Karin Broos och hennes familj? Nja, hennes åtta år yngre lillasyster kanske inte är så bekant – än. Nu ska det rådas bot på det, när Barbro Hemer (bilden) får drygt två veckors utställningstid hos Konstfrämjandet.
Läs mer...

Det vilda har tagit sig in i museet

Kultur (2010-03-12) 
”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...

Jörgen Zetterqvist visar att han tänker vinna över stroken

Kultur (2010-03-12) 
En morgon före jul vaknade Jörgen Zetterqvist med en högerhand som inte dög till någonting. Han hade drabbats av en stroke, och paniken låg på lur.
– Teckna, spela… allt var borta!
Läs mer...

Kultursverige stöder Vilks

Kultur (2010-03-11) 
Stödet för den mordhotade Lars Vilks är starkt. Såväl publicister som konstnärer efterlyser ett tydligt försvar av yttrandefriheten.
Men alla är inte överens i frågan.
Läs mer...

Inget underbarn längre

Kultur (2010-03-07) 
Musikaliskt underbarn har han kallats. Nu har Per Högberg fyllt 13, och kan nog betraktas som stor nog att själv veta vad han vill:
– Jag har allt tänkt mig att resa runt i världen och ge konserter! Läs mer...

Skorna berättar på biblioteket

Kultur (2010-03-06) 
Lackstövlar från början av 70-talet, en hel kasse med Converse av olika årgångar, skorest­er funna i en trossbotten från 1857… Årjängs kommuns kultursekreterare Marie Olsson har fått ett rejält gensvar på senaste utställnings­idén. I dag är det vernissage i bibliotekets Galleri Passagen. Läs mer...

Veronica Odéens harar i Silvénska

Kultur (2010-03-06) 




Dalsländska konstnären Veronica Odéen är förjust i harar. Läs mer...

Här har broderats av hjärtats lust

Kultur (2010-03-05) 
Selma Lagerlöfs berättelser har inspirerat många konstnärer att fatta penseln. Eller nålen, som i den nu aktuella utställningen på Sundsbergs gård.
”Den sköna lustgården” är ett initiativ av broderiakademiledamoten Mary Collana Helmerzon, som lånat temat från Nils Holgerssons underbara resa. Läs mer...

De har skapat brukskonst – var och en på sitt sätt

Kultur (2010-03-05)  Gör nånting på temat bruksmiljö!
Den uppmaningen från Ransäter-Munkfors konstförening fick ett tjugotal konstnärer och konsthantverkare att nappa.
På lördag är det vernissage för utställningen i Gamla brukskontoret i Munkfors. Läs mer...

Kvinnoöden på Rackstamuseet

Kultur (2010-03-05)  Rackenkolonin bestod inte bara av sina berömda män: Christian Eriksson, Gustaf Fjæstad, Fritz Lindström…
Läs mer...

Unga om unga för unga

Kultur (2010-03-05)  Det heter Parkleksteatern, men har varken med parker eller lek att göra. Åtminstone inte den uppsättning som har premiär i kväll på Arenan i Karlstad. Fem ungdomar/unga vuxna spelar där Sara Kadefors lilla drama ”Hänga ut”.
Läs mer...

Sport

Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se

Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.

Läs mer...

Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen

Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...

Greger tackar för sig

Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...

Anna: ”Jag bad till högre krafter”

Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...

Köksvägen till stjärnan

Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...

25 nya VF-bloggare – på nolltid

Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...

Gör nyhetstestet

Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll 

Veckans skivor

Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF.  Läs mer...

Devote knäckte koden

Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...

Det vilda har tagit sig in i museet

Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...

Quiz: Värmländsk ordkunskap

Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?

 

Ansvarig utgivare:
Värmlands Folkblad, Box 67, 651 03 KARLSTAD