Stöd till sjuksköterskorna
© FOTO: ERIK MÅRTENSSON
Inger Segelström , EU-parlamentariker, talade i Skoghall och Karlstad.
Hammarö
– Typiskt! När kvinnorna strejkar så finns det inga pengar! Jag stöder sjuksköterskornas strejk till 100 procent! sa Inger Segelström, årets huvudtalare vid s-mötena i Skoghall och Karlstad.
Var: Skoghall och Karlstad
Talare: Inger Segelström, EU-parlamentariker
Demonstranter: Ett 50-tal i Skoghall.
Största applåden i Skoghall: Den fick SSU-talaren Linda Elmerup sedan hon utlovat s-valseger 2010.
I Skoghall trotsade ett 60-tal tappra demonstranter regnet och blåsten. Förutom Inger Segelström talade arbetarekommunens ordförande Lars Westling och SSU:aren Linda Elmerup. Båda talade om de växande klyftorna i samhället som framför allt drabbar ungdomarna. Allra hårdast drabbas barn till invandrare.
Inger Segelström lyfte fram fem teman – vården, skolan, flyktingfrågor och extremism, klimatkrisen och arbetsmarknaden och ställde s-politiken i motsats till den regeringspolitik som förs.
Hon varnade för marknadsliberala experiment inom vården. Drabbade blir glesbygder och multisjuka. Lönsamheten ligger ju i folktäta områden där många söker för enkla åkommor.
Socialdemokraterna vill satsa på mindre klasser i skolan och mer fokus på kunskap men också stöd till svagare elever och en ”andra chans” för både ungdomar och vuxna.
Inger Segelström knöt sedan an till Sverigedemokraternas möte i Karlstad.
– Jag är stolt över Värmland som protesterar kraftigt mot de främlingsfientliga krafterna. Även om formuleringarna friserats är de farliga, menade hon.
Mer aktivitet inom klimatområdet efterlystes, innan hon konstaterade att EG-domstolens utslag i Laval-konflikten och följande liknande fall inte är acceptabla.
– Om inte regeringen ändrar svensk lag och vi får en ändring i EU:s direktiv innebär det att lönerna för utländska arbetstagare kan hamna på bara 46 procent av svenska löner, sa hon.
Smal eller musklig idealet för dagen
Hammarö
(I går 12:30)

– Idealet är att man ska vara smal, lång och duktig, säger tjejerna.
– Ha stora muskler och vara bra på sport, säger killarna.
Men när en modellmamma och en muskelbyggare berättade om ”verklighetens kroppar” blev gymnasisterna på Hammarö Utbildningscentrum överraskade.
Läs mer...
Fick stryk för att han satt sig på fel köksstol
Hammarö
(2010-03-15)
Grannen, som var på besök, satte sig på fel köksstol! Så förklarade man saken, sedan polisen sent på lördagseftermiddagen kallats till Skoghall där en 48-årig man hade utsatts för misshandel.
Läs mer...
KD betalar Hammarögåva ur egen ficka
Hammarö
(2010-03-15)
Samtidigt som man på riksnivå diskuterar om det är lagligt att använda kommunala skattepengar till gåvor till prinsessbröllopet fortsätter debatten i de värmländska kommunerna. Hammarö hör till de kommuner som sagt nej. Nu erbjuder sig KD på Hammarö att själva bekosta gåvan.
Läs mer...
Hammarö bäst i länet på friluftsliv
Hammarö
(2010-03-13)
När Naturvårdsverket listar landets tio bästa friluftskommuner så kommer Hammarö på sjunde plats – bäst i länet.
Läs mer...
Pappa åtalas för att sonen körde moped
Hammarö
(2010-03-12)
En pappa, bosatt på Hammarö, har åtalats misstänkt för att han inte har gjort allt han kunnat för att förhindra att hans son, som är under 15 år, kört en moped, klass 1.
Läs mer...
Jorden runt med en konstfull show
Hammarö
(2010-03-12)

Den årliga vårshowen blev avslutningen på en mycket bra säsong för Hammarö Konståkningsklubb. Med framgångsrika tävlingsåkare och ett ökande medlemsantal ser klubben ljust på framtiden.
Läs mer...
Fick giftig gas i ögonen – rapport klar
Hammarö
(2010-03-10)
Akzo Nobels rapport efter olyckan där en anställd fick den giftiga gasen svaveldioxid i ögonen är nu klar. Olyckan inträffade då den anställde skulle koppla loss en slang från en tågvagn.
Läs mer...
Rökfri arbetstid på Hammarö
Hammarö
(2010-03-10)
Från och med den första april kommer alla som arbetar inom socialförvaltningen i Hammarö kommun få avstå från att röka på arbetstid. Det innebär en trevligare miljö för alla, även för våra brukare. Det skriver Hammarö kommun i ett pressmeddelande.
Läs mer...
Förrådstält rasade
Hammarö
(2010-03-04)
Ett förrådstält vid AkzoNobels fabrik i Skoghall rasade på onsdagseftermiddagen.
Läs mer...
2009 blev ett pangår
Hammarö
(2010-03-04)
Trots lågkonjunkturen blev 2009 ett pangår för Hammarö kommun. Årsredovisningen visar ett plus på 18 miljoner kronor – 13 miljoner mer än väntat.
Dessutom har 2010 börjat till och med ännu bättre.
Läs mer...
Elever nöjda med tillvaron
Hammarö
(2010-03-04)
Två år i rad har Hammarö utsetts till Värmlands bästa skolkommun av Lärarförbundet. Det verkar eleverna hålla med om.
Två olika undersökningar visar att de allra flesta är friska, presterar bra och trivs med tillvaron.
Läs mer...
– Vad händer med skolorna?
Hammarö
(2010-03-02)

För varje dag växer frågetecknen och oron. Nu vill föräldrarna på Hammarö veta vad som händer med skolorna.
Ska det bli en ny storskola? Ska den i så fall ligga vid Hallersrud? Hur ska i så fall barnen ta sig dit på ett säkert sätt?
– Hela den här processen är väldigt konstig, tycker Helen Spethz och Alexandra Braatz.
Läs mer...
Politikerna: – Vi vill ha ett bredare underlag
Hammarö
(2010-03-02)
– Om man läser konsultutredningen som vore den bibeln kan jag förstå om föräldrarna blir oroliga. Men det är inte meningen.
Det säger Solveig Gard, ordförande (S) i bildningsnämnden.
Läs mer...
Rasdrabbade ryttarföreningen riskerar bli utan ersättning
Hammarö
(2010-03-01)
Hammarö Ryttarförening riskerar att bli utan ersättning för sin träningsmanege som rasade ihop i lördags.
– Jag hoppas försäkringsbolaget tar hänsyn till allt vi gjort på anläggningen, säger Mats Rydin.
Läs mer...
Krock på 61:an
(2010-03-01)
En personbil och en plogbil krockade strax efter klockan sex på riksväg 61.
Läs mer om ...
Norskt företag lockas av grön IT
Hammarö
(2010-02-27)
Den gröna it:n på Sätterstrand växer. I torsdags invigdes en ny stor och ultra modern datahall.
– Jag tror på att det här ska gynna den regionala utvecklingen och sätta Hammarö på kartan, säger den nya vd:n Pernilla Uddh.
Läs mer...
Uppfinningsrika elever
Hammarö
(2010-02-27)

Soldrivna leksaksbilar, trollteater, legoteknik, matteverkstad och intervjuer med Skoghalls företagare.
Kreativiteten flödar bland eleverna på Hammarö – och det visades upp under fredagens entreprenörsdag.
Läs mer...
Tak till hästmanege rasade in
Hammarö
(2010-02-27)

(Uppdaterad)Taket till den träningsmanege där Hammarö Ryttarförening håller till rasade in under lördagen.
Flera ton snö knäckte konstruktionen.
Läs mer...
Nya fartgränser i Hammarö
Hammarö
(2010-02-26)
Under onsdagen beslutade servicenämnden att helt följa partiernas enhälliga beslut angående hastigheterna i kommunen.
Läs mer...
Två trafikolyckor under torsdagskvällen
Hammarö
(2010-02-25)
Det ihärdiga snöande ställer till det i trafiken. En kvinna fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd av en flisbil vid Knappstad mellan Karlstad och Hammarö på torsdagskvällen. Ett par timmar senare inträffade ännu en trafikolycka, den här gången söder om Slottsbron där en lastbil körde av vägen.
Läs mer...
Sport
Hetaste tipsen i ny spelblogg på VF.se
Övrig sport

Sugen på att tjäna några extra kronor till hushållskassan?
Häng i så fall med i det senaste bloggtillskottet på VF.se: Niclas Moréns spelblogg.
Läs mer...
Följ SM-slutspelet via Hockey-bloggen
Ishockey

Två år i rad har ni kunnat följa Färjestads öden i SM-slutspelet bäst via VF-sportens Slutspelsblogg.
2010 blir ingen undantag men enda skillnaden är att vi inte startar någon ny blogg utan fortsätter att skriva i Hockeybloggen.
Läs mer...
Greger tackar för sig
Ishockey

Färjestads guldhjälte från 1998, Greger Artursson, har spelat sin sista match i karriären.
– Det känns bra och helt rätt, säger han med glad ton på rösten om beslutet.
Läs mer...
Anna: ”Jag bad till högre krafter”
Nöje

En gastkramande omröstning avgjorde Melodifestivalen. Till slut stod Anna Bergendahl som vinnare med låten This is my life.
– En otrolig känsla, säger hon till TT Spektra.
Läs mer...
Köksvägen till stjärnan
Reportage

Leif Mannerström är en av Sveriges mest väldekorerade kockar. Vägen till framgången och berömmelsen gick köksvägen, som utskälld morots– och potatisskalare.
Läs mer...
25 nya VF-bloggare – på nolltid
Karlstad

25 nya bloggar - på lite drygt ett dygn.
VF:s nya bloggportal kan inte beskrivas som annat än en storsuccé.
– Det känns roligare att finnas på en värmländsk sida, tycker Anna Åkerström som bloggar om mode.
Läs mer...
Gör nyhetstestet
Kunskapstest

Ny plats för Selma, landslagstjej, Janne "Flash" Nilsson och skottar sig till New York. Testa din nyhetskoll
Veckans skivor
Skivor

Fyra VF ges denna vecka till Serj Tankian, Pete Seeger och Joan Armatrading. Salem Al Fakirs nya skiva får tre VF. Läs mer...
Devote knäckte koden
Reportage

Som flerspråkig, utbildad lärare var Devote Mukeshimana en tillgång för FN efter folkmordet i hemlandet Rwanda. Men på den svenska arbetsmarknaden har hon haft svårt att ta sig in. Ett mentorsprojekt arrangerat av Internationella Qvinnoföreningen gav henne hopp.
Läs mer...
Det vilda har tagit sig in i museet
Kultur

”Ju mer du längtar efter vår, desto mer snö fäller jag på dig”. Så säger Soavli, blötsnöns drottning – enligt Maria Westerberg, hon med det konstnärliga varumärket Vildhjärta.
Maria vågar ändå erkänna att hon längtar efter barmark – för snön döljer ju hennes arbetsmaterial och nu behöver hon mer, efter att ha byggt sin stora utställning i Värmlands Museums Cyrillusrum.
Läs mer...
Quiz: Värmländsk ordkunskap
Allmän

Kan du gamla värmländska ord?
Vet du vad "bråfäll", "bakomtajen" och "benmodd" betyder. Med Knut Wermlands "Värmländsk ordbok" i ryggen bjuder vi här på en rad gamla värmländska ord. Quizet finner du ?